Konopný speciál

Váš průvodce světem CBD

Terpeny

Terpeny jsou organické sloučeniny tvořené uhlíkem a vodíkem. Vyskytují se přirozeně v řadě rostlin, ovoce, koření a bylin, kde plní funkci ochrany před škůdci. Konopí je obzvláště bohaté na terpeny, které jsou zodpovědné za charakteristické aroma a chuť různých odrůd.

Zatímco THC způsobuje psychotropní účinky a CBD vykazuje léčivé účinky, terpeny modulují a ovlivňují působení těchto kanabinoidů v organismu. Společně tvoří synergický celek zvaný entourage efekt, kdy se navzájem umocňují a doplňují ve svém terapeutickém působení.

Jak terpeny fungují

Terpeny působí na receptory a neurotransmitery v mozku obdobně jako endokanabinoidy. Mohou tak měnit náladu, vnímání bolesti, chuti, produkci hormonů, tělesnou teplotu a řadu dalších funkcí. Jejich hlavní úlohou je ale ovlivnit způsob působení ostatních látek – zejména THC a CBD.

Například myrcen zvyšuje průnik THC do mozku a prohlubuje jeho účinky. Pinen působí naopak střízlivě a omezuje euforii z THC. Limonen zvyšuje dobrou náladu, linalool účinkuje uklidňujícím způsobem. Vhodnou kombinací terpenů tak lze dosáhnout požadovaného účinku konopí na míru.

Druhy a účinky terpenů

Mezi hlavní terpeny v konopí patří:

  • Myrcen – sedativum, relaxace, spánek
  • Pinen – povzbuzení, koncentrace, paměť
  • Limonen – antidepresivum, vitalita
  • Linalool – protistresový, uklidňující
  • Borneol – antiseptický, protizánětlivý
  • Felandren – euforie, bdělost
  • Bisabolol – hojivý, regenerační

Terpeny se vyskytují v různých koncentracích a poměrech napříč odrůdami konopí. Podle převažujících terpenů se odvíjí i medicinální využití dané odrůdy – na bolest, spánek, apetit, koncentraci, náladu apod.

Moderní analýza umožňuje přesně stanovit terpenový profil konkrétního konopí i finálních produktů jako jsou e-liquidy či oleje. Cílenou selekcí odrůd a extrakcí lze také vytvořit produkty obohacené o určité terpeny pro dosažení specifických účinků při léčbě.

Znalost a uvážlivé dávkování terpenů představuje spolu s kanabinoidy klíč k maximálnímu využití léčebného potenciálu konopí na míru potřeb pacientů.

Sdílejte
Tvorba webových stránek: Webklient